czwartek, 13 lutego 2014

Jaki kolor wybrać?

Każdego dnia nasz nastrój jest inny. Ta sama znajoma ulica, na którą spoglądają okna naszego pokoju, codziennie wygląda inaczej. Czy jest w tym jakaś magia, czy to może kwestia poznania samego siebie? Zrozumienia tego, jak wielkie znaczenie mają kolory w naszym życiu? Wybór kolorów jakimi się otaczamy w swoim domu opowiadają o naszym osobistym języku uczuć, potrzebach, motywacjach, witalności oraz poczuciu bezpieczeństwa i spełnienia lub o naszych ograniczeniach i niespełnionych potrzebach na poziomie uczuciowym i emocjonalnym.

Liczne badania psychologiczne, które skutkują m.in. powstaniem terapii barwą, dowodzą niezbicie, że kolory silnie oddziałują na naszą psychikę i mają ogromne znaczenie przy aranżacji wnętrz. Pozwala to na opracowanie kolorystyki, która będzie najlepiej przystosowana do potrzeb konkretnej osoby. Właściwie dobrane kolory ścian czy dodatków poprawiają nastrój i samopoczucie, relaksują, zwiększają chęć do pracy, a nawet minimalizują możliwość występowania konfliktów międzyludzkich. Kolory ścian użyte nieumiejętnie mogą w zauważalny sposób pogorszyć choćby jakość życia czy obniżyć naszą motywację do pracy.

Aranżację wnętrz kreują również odpowiednio dobrane kolorystycznie meble oraz dodatki, takie jak dywany, zasłony, poduszki i inne drobne elementy dekoracyjne. Mogą być one utrzymane w tonacji całego pomieszczenia lub, wręcz przeciwnie, stanowić bardzo nieraz pożądany kontrast kolorystyczny. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że pozwalają na wprowadzenie zmian szybko i niewielkim nakładem środków.

Poznanie znaczenia konkretnej barwy oraz jej wpływu na nasze zachowanie pozwala na pełniejsze wykorzystanie naszego potencjału. Dzięki tej wiedzy możemy lepiej zrozumieć siebie i własne emocje - znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego są wnętrza, w których czujemy się rewelacyjnie oraz takie, które czym prędzej chcemy opuścić. Tym samym możemy aktywnie urządzać swoje mieszkanie, świadomie wybierając kolory ścian czy dodatków w poszczególnych pomieszczeniach swojego domu czy mieszkania.


Warto znać znaczenie barw, by zamanifestować światu siebie i swój indywidualizm, niezależnie od panujących trendów i mody, bo w końcu w tym wszystkim to my jesteśmy najważniejsi :)

Tak jak obiecałam poniżej znaczenie kolorów:

Biały – kolor nieograniczonej przestrzeni i nieskazitelnej czystości. Przynosi spokój i dobre samopoczucie. Łagodzi emocje. Jest dobrym lekarstwem na stres, daje poczucie swobody. Pozwala na łatwe formułowanie myśli, nowych pomysłów. Chętnie otaczają się nim osoby dynamiczne, samodzielnie kierujące swoim życiem, otwarte na nowe pomysły i plany. Niewskazany dla osób samotnych i potrzebujących sprawnego działania.

Żółty – kolor ciepła, barwa gorących plaż i letnich wspomnień. Wywołuje w nas radość i pobudza do życia. Jest najjaśniejszym kolorem, swoistym zastrzykiem pewności siebie, poleca się go osobom, które unikają podejmowania decyzji. Rozładowuje napięcia i konflikty. Jego przesyt powoduje jednak irytację, pogarsza samopoczucie. Niewskazany dla osób wrażliwych na krytykę i niestabilnych.

Różowy – barwa romantycznych spacerów i kolacji we dwoje. Pobudza organizm. Zjednuje sympatię, sprzyja czerpaniu przyjemności z zabawy. To kolor osób pewnych siebie, lubiących ryzyko, spragnionych miłości, jak również potrzebujących zainteresowania i współczucia. Niewskazany dla osób niedojrzałych emocjonalnie, gdyż może je przytłaczać.

Pomarańczowy – radość, młodość, nowoczesność, otwartość. Sprzyja pogodnym myślom. Przywraca chęć do życia, zwiększa motywację do działania, podnosi poczucie własnej wartości. Niewskazany dla osób, które czują się osamotnione, zagubione.

Czerwony – barwa przywołująca gorącą, płomienną miłość. Kolor żywy, widoczny i pobudzający. Jest symbolem ognia, ciepła. Wywołuje duży efekt, przyciąga uwagę. Wskazany dla przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Niewskazany dla choleryków i ludzi zestresowanych.

Niebieski – wspomnienie beztroskich chwil pod błękitem nieba w otoczeniu spokojnej głębi oceanu. Dodaje lekkości, spokoju, relaksu, pobudza do pracy. Kolor chłodny. Jest symbolem zarówno lodowatej, zimowej pogody, jak i rześkiego powietrza. Wskazany dla wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Sprzyja samodzielności, wspiera intuicję, ułatwia podejmowanie decyzji. Niewskazany dla przygnębionych i zdenerwowanych.

Zielony- odprężający, kolor wiosennych wzgórz. Wywołuje uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Zieleń nie powoduje ani pasywnych, ani aktywnych odczuć. Zalecany dla nadmiernie aktywnych, mających trudności z podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności sądów, zwiększa optymizm, wiarę w siebie i innych. Niewskazany dla potrzebujących energii do działania, sprzyja nudzie, powolności i bierności.

Fioletowy – przywołuje mistyczne i zagadkowe reminiscencje. Niezwykle łagodny kolor. Ułatwia zrozumienie własnych potrzeb. Wskazany dla pragnących zgody i miłości, ciszy i spokoju. Niepolecany osobom o niskiej samoocenie.

Brązowy – to wypoczynek na wiklinowej kanapie, wśród zapachu jesiennego lasu , wypalanej ziemistej glinki. Kolor bezpieczny i ciepły. Sprzyja skrywaniu uczuć. W dużej ilości może przygnębiać. Barwa, która naturalnie towarzyszy naszemu życiu codziennemu i roztacza atmosferę spokoju i harmonii. Wskazany dla osób spragnionych życiowej stabilizacji i bezpieczeństwa. Niewskazany dla osób zamkniętych w sobie, skrywających emocje, o niskim poczuciu wartości.

Czarny – magia, czar i tajemnica. Działa wspierająco, inspirująco, ale także ochronnie. Przeciwdziała niepożądanym zmianom. Wskazany dla osób niezależnych, opanowanych, pełniących funkcje kierownicze. Sprzyja trwaniu przy własnych opiniach i nieuleganiu presji. Niewskazany dla osób niepewnych siebie, przygnębionych i załamanych. Sprzyja alienacji, stymuluje odczucia ograniczenia.

Jak sami widzicie kolorystyka, którą się otaczamy, ma ogromny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. To odpowiednie kolory podnoszą poziom naszej energii, działają orzeźwiająco lub sprawiają, że w ich otoczeniu czujemy się odprężeni, wypoczęci. Barwy pobudzają lub wyciszają, dodają energii lub przygnębiają, inspirują, bądź rozpraszają. Kolory przyjmują też niezliczone kształty. Sprawiają, że nasza przestrzeń życiowa, pomieszczenia, w których codziennie przebywamy, nabierają zupełnie indywidualnego stylu, co bezpośrednio przekłada się na nasze samopoczucie.